Posts tagged “short fiction

2014 Bram Stoker awards® Preliminary Ballot announced

Reposting this to fix my error. This is the preliminary ballot. Sorry for any confusion.

I would like to congratulate all of these fantastic and talented people on making the preliminary ballot for the 2014 Bram Stoker Awards®. Click any link to find out more about that selection.

Superior Achievement in a Novel
Tim Burke – The Flesh Sutra (NobleFusion Press)
Adam Christopher – The Burning Dark (Tor Books)
Michaelbrent Collings – This Darkness Light (self-published)
Lawrence C. Connolly – Vortex (Fantasist Enterprises)
Craig DiLouie – Suffer the Children (Gallery Books of Simon & Schuster)
Patrick Freivald – Jade Sky (JournalStone)
Chuck Palahniuk – Beautiful You (Jonathan Cape, Vintage/Penguin Random House UK)
Christopher Rice – The Vines (47North)
Brett J. Talley – The Reborn (JournalStone)
Steve Rasnic Tem – Blood Kin (Solaris Books)

Superior Achievement in a First Novel
Maria Alexander – Mr. Wicker (Raw Dog Screaming Press)
J.D. Barker – Forsaken (Hampton Creek Press)
Janice Gable Bashman – Predator (Month9Books)
David Cronenberg – Consumed (Scribner)
Michael Knost – Return of the Mothman (Woodland Press)
Daniel Levine – Hyde (Houghton Mifflin Harcourt)
Josh Malerman – Bird Box (Harper Collins)
Whitney Miller – The Violet Hour (Flux)
Chantal Noordeloos – Angel Manor (Horrific Tales Publishing)
C.J. Waller – Predator X (Severed Press)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
Ari Berk – Lych Way (Simon & Schuster Books for Young Readers)
Jake Bible – Intentional Haunting (Permuted Press)
Ilsa J. Bick – White Space (Egmont)
John Dixon – Phoenix Island (Simon & Schuster/Gallery Books)
Kami Garcia – Unmarked (The Legion Series Book 2) (Little Brown Books for Young Readers)
S.E. Green – Killer Instinct (Simon & Schuster/Simon Pulse)
Tonya Hurley – Passionaries (Simon & Schuster Books for Young Readers
Micol Ostow – Amity (Egmont)
Peter Adam Salomon – All Those Broken Angels (Flux)
Sam Swanson and Araminta Star Matthews – Horror High School: Return of the Loving Dead (Curiosity Quills Press)
Johnny Worthen – Eleanor: Book 1 (The Unseen) (Jolly Fish Press)

Superior Achievement in a Graphic Novel
Charles Burns – Sugar Skull
Emily Carroll – Through the Woods
Victor Gischler – Kiss Me Satan
Joe Hill – Locke and Key, Vol. 6
Joe R. Lansdale and Daniele Serra – I Tell You It’s Love (Short, Scary Tales Publications)
Jonathan Maberry – Bad Blood (Dark Horse Books)
Paul Tobin – The Witcher

Superior Achievement in Long Fiction
Michael Bailey – Dandelion Clocks (Inkblots and Blood Spots) (Villipede Publications)
Taylor Grant – The Infected (Cemetery Dance #71) (Cemetery Dance)
Eric J. Guignard – Dreams of a Little Suicide (Hell Comes To Hollywood II: Twenty-Two More Tales Of Tinseltown Terror (Volume 2)) (Big Time Books)
Kate Jonez – Ceremony of Flies (DarkFuse)
Joe R. Lansdale – Fishing for Dinosaurs (Limbus, Inc., Book II) (JournalStone)
Jonathan Maberry – Three Guys Walk Into a Bar (Limbus, Inc., Book II) (JournalStone)
Joe McKinney – Lost and Found (Limbus, Inc., Book II) (JournalStone)
Gene O’Neill – Ridin the Dawg (Mia Moja) (Thunderstorm Books)
John F.D. Taff – The Long Long Breakdown (The End in all Beginnings) (Grey Matter Press)
Gregor Xane – The Riggle Twins (Bad Apples) (Corpus Press)

Superior Achievement in Short Fiction
Dale Bailey – Sleep Paralysis (Nightmare Magazine, April 2014) (Nightmare)
Hal Bodner – Hot Tub (Hell Comes to Hollywood II) (Big Time Books)
Patrick Freivald – Trigger Warning (Demonic Visions Book 4) (Chris Robertson)
Sydney Leigh – Baby’s Breath (Bugs: Tales That Slither, Creep, and Crawl) (Great Old Ones Publishing)
Usman T. Malik – The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family (Qualia Nous) (Written Backwards)
Alessandro Manzetti – Nature’s Oddities (The Shaman: And Other Shadows) (self-published)
Rena Mason – Ruminations (Qualia Nous) (Written Backwards)
John Palisano – Splinterette (Widowmakers: A Benefit Anthology of Dark Fiction)
Sayuri Ueda – The Street of Fruiting Bodies (Phantasm Japan) (Haikasoru, an imprint of VIZ Media, LLC)
Genevieve Valentine – A Dweller in Amenty (Nightmare Magazine, March 2014) (Nightmare)
Damien Angelica Walters – The Floating Girls: A Documentary (Jamais Vu, Issue Three) (Post Mortem Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection
Michael Bailey – Inkblots and Blood Spots (Villipede Publications)
Stephen Graham Jones – After the People Lights Have Gone Off (Dark House Press)
John R. Little – Little by Little (Bad Moon Books)
Helen Marshall – Gifts for the One Who Comes After (ChiZine Publications)
David Sakmyster – Escape Plans (Wordfire Press)
Terrence Scott – The Madeleine Wheel: Playing with Spiders (Amazon)
Lucy Snyder – Soft Apocalypses (Raw Dog Screaming Press)
Robin Spriggs – The Untold Tales of Ozman Droom (Anomalous Books)
John F.D. Taff – The End In All Beginnings (Grey Matter Press)
Alexander Zelenyj – Songs for the Lost (Eibonvale Press)

Superior Achievement in an Anthology
John Joseph Adams and Hugh Howey – The End Is Nigh (Broad Reach Publishing)
Michael Bailey – Qualia Nous (Written Backwards)
Jason V. Brock – A Darke Phantastique  (Cycatrix Press)
Ellen Datlow – Fearful Symmetries (ChiZine Publications)
Kate Jonez – Halloween Tales (Omnium Gatherum)
Eric Miller – Hell Comes to Hollywood II (Big Time Books)
Chuck Palahniuk, Richard Thomas, and Dennis Widmyer – Burnt Tongues (Medallion Press)
Brian M. Sammons – The Dark Rites of Cthulhu (April Moon Books)
Brett J. Talley – Limbus, Inc., Book II (JournalStone)
Terry M. West – Journals of Horror: Found Fiction (Pleasant Storm Entertainment)

Superior Achievement in a Screenplay
Scott M. Gimple – The Walking Dead: The Grove, episode 4:14 (AMC)
James Hawes – Penny Dreadful: Possession (Desert Wolf Productions/Neal Street Productions)
Jennifer Kent – The Babadook (Causeway Films)
Alex Kurtzman and Mark Goffman – Sleepy Hollow: “Bad Blood” (Sketch Films/K/O Paper Products/20th Century Fox Television)
John Logan – Penny Dreadful: Séance (Desert Wolf Productions/Neal Street Productions)
Greg Mclean and Aaron Sterns – Wolf Creek 2 (Emu Creek Pictures)
Stephen Moffat – Doctor Who: Listen (British Broadcasting Corporation)
Cameron Porsendah – Helix: Pilot (Tall Ship Productions/Kaji Productions/Muse Entertainment/Lynda Obst Productions/in association with Sony Pictures Television)
Jack Thomas Smith –Infliction (Fox Trail Productions)
James Wong – American Horror Story: Coven: “The Magical Delights of Stevie Nicks” (FX Network)

Superior Achievement in Non-Fiction
Massimo Berruti, S.T. Joshi, and Sam Gafford – William Hope Hodgson: Voices from the Borderland (Hippocampus Press)
Jason V. Brock – Disorders of Magnitude (Rowman & Littlefield)
Hayley Campbell – The Art of Neil Gaiman (HarperCollins Publishers)
S.T. Joshi – Lovecraft and A World in Transition (Hippocampus Press)
Leslie S. Klinger – The New Annotated H.P. Lovecraft (Liveright Publishing Corp., a division of W.W. Norton & Co.)
Joe Mynhardt and Emma Audsley – Horror 101: The Way Forward (Crystal Lake Publishing)
Robert Damon Schneck – Mrs. Wakeman vs. the Antichrist (Tarcher/Penguin)
Lucy Snyder – Shooting Yourself in the Head For Fun and Profit: A Writer’s Survival Guide (Post Mortem Press)
Tom Weaver, David Schecter, and Steve Kronenberg – The Creature Chronicles: Exploring the Black Lagoon Trilogy (McFarland & Company, Inc., Publishers)

Superior Achievement in a Poetry Collection
Robert Payne Cabeen – Fearworms: Selected Poems (Fanboy Comics)
G.O. Clark – Gravedigger’s Dance (Dark Renaissance Books)
David E. Cowen – The Madness of Empty Spaces (Weasel Press)
Corrinne De Winter and Alessandro Manzetti – Venus Intervention (Kipple Officina Libraria)
Wade German – Dreams from the Black Nebula (Hippocampus Press)
Tom Piccirilli – Forgiving Judas (Crossroad Press)
Michelle Scalise – The Manufacturer of Sorrow (Eldritch Press)
Marge Simon and Mary Turzillo – Sweet Poison (Dark Renaissance Books)
Tiffany Tang – Creepy Little Death Poems (Dreality Press)
Stephanie Wytovich – Mourning Jewelry (Raw Dog Screaming Press)


2013 Bram Stoker awards® Final Ballot announced

I’d like to congratulate all of these fantastic authors on making the final ballot for the 2013 Bram Stoker Awards®. There is some incredible work on the ballot this year. I wish you all much success in the final voting.

Superior Achievement in a Novel

  • Joe Hill – NOS4A2 (William Morrow)
  • Stephen King – Doctor Sleep (Scribner)
  • Lisa Morton – Malediction (Evil Jester Press)
  • Sarah Pinborough and F. Paul Wilson – A Necessary End (Thunderstorm/Maelstrom Press)
  • Christopher Rice – The Heavens Rise (Gallery Books)

Superior Achievement in a First Novel

  • Kate Jonez – Candy House (Evil Jester Press)
  • John Mantooth – The Year of the Storm (Berkley Trade)
  • Rena Mason – The Evolutionist (Nightscape Press)
  • Jonathan Moore – Redheads (Samhain Publishing)
  • Royce Prouty – Stoker’s Manuscript (G.P. Putnam’s Sons)

Superior Achievement in a Young Adult Novel

  • Patrick Freivald – Special Dead (JournalStone)
  • Kami Garcia – Unbreakable (Little, Brown Books for Young Readers)
  • Geoffrey Girard – Project Cain (Simon & Schuster Books for Young Readers)
  • Joe McKinney – Dog Days (JournalStone)
  • Cat Winters – In the Shadow of Blackbirds (Harry N. Abrams)

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • Ed Brubaker – Fatale Book Three: West of Hell (Image Comics)
  • Caitlin R. Kiernan – Alabaster: Wolves (Dark Horse Comics)
  • Brandon Seifert – Witch Doctor, Vol. 2: Mal Practice (Image Comics)
  • Cameron Stewart – Sin Titulo (Dark Horse Comics)
  • Paul Tobin – Colder (Dark Horse Comics)

Superior Achievement in Long Fiction

  • Dale Bailey – “The Bluehole” (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, May/June 2013)
  • Gary Braunbeck – “The Great Pity” (Chiral Mad 2, Written Backwards)
  • Benjamin K. Ethridge – “The Slaughter Man” (Limbus, Inc., JournalStone)
  • Gregory Frost – “No Others Are Genuine” (Asimov’s Science Fiction, Oct./Nov. 2013)
  • Greg F. Gifune – House of Rain (DarkFuse)
  • Rena Mason – East End Girls (JournalStone)

Superior Achievement in Short Fiction

  • Michael Bailey – “Primal Tongue” (Zippered Flesh 2, Smart Rhino Publications)
  • Patrick Freivald – “Snapshot” (Blood & Roses, Scarlett River Press)
  • David Gerrold – “Night Train to Paris” (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, Jan./Feb. 2013)
  • Lisa Mannetti – “The Hunger Artist” (Zippered Flesh 2, Smart Rhino Publications)
  • John Palisano – “The Geminis” (Chiral Mad 2, Written Backwards)
  • Michael Reaves – “Code 666” (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, March/April 2013)

Superior Achievement in a Screenplay

  • Fabien Adda and Fabrice Gobert – The Returned: “The Horde” (Ramaco Media I, Castelao Pictures)
  • Brad Falchuk – American Horror Story: Asylum: “Spilt Milk” (Brad Falchuk Teley-Vision, Ryan Murphy Productions)
  • Bryan Fuller – Hannibal: “Apéritif” (Dino De Laurentiis Company, Living Dead Guy Productions, AXN: Original X Production, Gaumont International Television)
  • Daniel Knauf – Dracula: “A Whiff of Sulfur” (Flame Ventures, Playground, Universal Television, Carnival Films)
  • Glen Mazzara – The Walking Dead: “Welcome to the Tombs” (AMC TV)

Superior Achievement in an Anthology

  • R.J. Cavender and Boyd E. Harris (ed.) – Horror Library: Volume 5 (Cutting Block Press)
  • Eric J. Guignard (ed.) – After Death… (Dark Moon Books)
  • Michael Knost and Nancy Eden Siegel (ed.) – Barbers & Beauties (Hummingbird House Press)
  • Joseph S. Pulver, Sr. (ed.) – The Grimscribe’s Puppets (Miskatonic River Press)
  • Anthony Rivera and Sharon Lawson (ed.) – Dark Visions: A Collection of Modern Horror, Volume One (Grey Matter Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection
blue_lady_web

  • Nathan Ballingrud – North American Lake Monsters: Stories (Small Beer Press)
  • Laird Barron – The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories (Night Shade Books)
  • James Dorr – The Tears of Isis (Perpetual Motion Machine Publishing)
  • Caitlin R. Kiernan – The Ape’s Wife and Other Stories (Subterranean)
  • Gene O’Neill – Dance of the Blue Lady (Bad Moon Books)
  • S. P. Somtow – Bible Stories for Secular Humanists (Diplodocus Press)

Superior Achievement in Non-Fiction

  • Barbara Brodman and James E. Doan (ed.) – Images of the Modern Vampire: The Hip and the Atavistic (Fairleigh Dickinson)
  • Gary William Crawford (ed.) – Ramsey Campbell: Critical Essays on the Modern Master of Horror (Scarecrow Press)
  • William F. Nolan – Nolan on Bradbury: Sixty Years of Writing about the Master of Science Fiction (Hippocampus Press)
  • Jarkko Toikkanen – The Intermedial Experience of Horror: Suspended Failures (Palgrave Macmillan)
  • Robert H. Waugh (ed.) – Lovecraft and Influence: His Predecessors and Successors (Scarecrow Press)

Superior Achievement in a Poetry Collection
sex_lives_monsters

  • Bruce Boston – Dark Roads: Selected Long Poems 1971-2012 (Dark Renaissance Books)
  • Helen Marshall – The Sex Lives of Monsters (Kelp Queen Press)
  • Marge Simon and Sandy DeLuca – Dangerous Dreams (Elektrik Milk Bath Press)
  • Marge Simon, Rain Graves, Charlee Jacob, and Linda Addison – Four Elements (Bad Moon Books/Evil Jester Press)
  • Stephanie M. Wytovich – Hysteria: A Collection of Madness (Raw Dog Screaming Press)